2019

21. 12.

Vrh "O4" - nové fotky "óček"

 


13. 12.

Vrh "O4" - Pro nás byl pátek třináctého velmi pozitivním dnem :-) Kora porodila svá první krásná trojčátka

Plánované odchovy - Tamara ode dneška bydlí společně s Orestem

 


26. 11.

Tentokrát bohužel smutné zprávy. Za poslední 2 měsíce nám odešly tři samičky, která nebydlely spolu a odcházely v různou dobu. Musím říct, že poslední dny jsme k morčákům nakukovaly už s opravdovými obavami, aby se nepříjemný pohled neopakoval a pevně doufám, že už se ani dlouho opakovat nebude. Už v říjnu odešla naše první krém-bílá šeltijka Pepper Nam Gaudium, v listopadu pak sněhobílá Debbie Bonanza, obě už v zaslouženém důchodu a asi největší šoking byla mladá Honey Bellis. Jejich zdravotní problémy nastoupily rychle a během jednoho dvou dní bylo hotovo.

Plánované odchovy - Nakonec ještě jedna pozitivnější zpráva, a tu přináší Kora, která je konečně březí! Alonzo jako zkušený otec mnoha a mnoha dětí nezklamal. Tak nám držte palce, ať je u nás zase veseleji.

 

3. 10.

Pigment x Bezpigment - Do rubriky o chovu přibyl nový článek zaměřující se na genetiku pigmentu.

 

23. 9.

Alonzo Viby´s - Máme nového krémového coroneta :)

Plánované odchovy - Nastala u nás trošku krizová chovatelská situace, kterou byla třeba řešit. Pepper odešla ve svých 3,5 letech do zaslouženého důchodu, celkem má za sebou 4 krásné vrhy - 9 miminek. V chovu nám tak zůstaly tři samičky: Tamara, Honey a Kora (Ginny bydlí u sestry). Možná jste si všimli, že v plánovaných odchovech nám už hodně dlouho viselo připuštění Marshlem, ale nic z toho dodnes nebylo. Filík byl na krytí u Jany (Bonanza) a též bez úspěchu. Ze tří samců mi tedy nakonec spolehlivě kryje pouze Orest, na kterého už jsou všichni příbuzní. Pro Honey a hlavně pro Koru jsem tedy neměla žádného ženicha a ač jsem neměla v plánu pořizovat další morče, situace mě donutila rozhodit sítě. Musím ale říct, že mě nemile překvapilo, jak málo dlouhosrstých světlých morčátek tu je a sehnat tak pěkné do chovu není vůbec nic lehkého. Ale zadařilo se! Alonzovi jsou sice téměř tři roky, ale v chovu je ověřený, má spoustu krásných potomků a ještě teď v chs Micky po něm zůstala březí samička. Je to krásný krémový coroneťák, původem ze Švédska, který dává i dvoubarevná miminka. Je bez pigmentu, což je k mému údivu dnes už taky nadstandard a navíc je to hrozný pohodář, ihned se u nás zabydlel a chová se, jako by tu byl odjakživa  Děkujeme za něj Michalovi Sviatkovi z chs Micky a doufáme, že bude Alonzo i u našich holek úspěšný a zplodí ještě spoustu dětiček. Momentálně je připuštěn s Korou, tak nám držte palce :)

 

17.9.

Vrh "N4" - Nymeria, Norowas a Nami dnes slaví 1 měsíc :)

 

3.9.

Vrh "N4" - nové fotky dvoutýdenních miminek

 

27.8.

Vrh "N4" - nové fotky našich trojčátek

 

20. 8.

Vrh "N4" - Tamara v brzkých ranních hodinách porodila nádherná trojčátka :)

 

2. 7.

Vrh "M4" - pravděpodobně poslední fotky Molly a Maurice, než se vydají do nových domovů <3

 

13.6.

Vrh "M4" - nové fotky Molly a Maurice

 

4.6.

Vrh "M4" - nové fotky Molly a Maurice

Na prodej - Maurice Bellis hledá nový domov

 

28.5.

Vrh "M4" - Pepper v noci porodila úžasné dva krémovo-bílé obříky :)

Plánované odchovy - připuštěna Kora s Marshlem a Tamara s Orestem

 

18.3.

Plánované odchovy - připustili jsme dvě samičky, Pepper a Honey

Fili a Kali - Filík odjel na krycí misi do CHS Bonanza

Orestes a Wiff - Wiff alias Natálka v CHS Bonanza porodila Orestovi tři krásné potomky :)

Ne vždy se daří  Bohužel vrh Tamary se vůbec nepovedl. Na konci prosince 2018 překotně porodila 4 mláďata, která začala požírat. Vše se událo hrozně rychle a Tamara hodně panikařila. Podařilo se mi dvě mláďata odebrat, jedno se mi ale nepovedlo rozdýchat a druhé už mělo moc velká zranění. Tohle se nám v chovu stalo jen jednou a je tomu už hodně let. Vůbec nevím, co bylo příčinou. Že by matka vycítila, že s mláďaty není něco v pořádku, a proto jejich trápení ukončila? Nebo se cítila v nebezpečí a snažila se uklidit stopy? Netuším. Pár dnů předtím, když jsem předávala Lorenza novým majitelům, tak mi popisovali, že se jim stalo totéž a zda nevím, čím to mohlo být. A pár dní potom se to stalo i u nás  Bohužel i takový je chov. Já jsem ale moc ráda, že to alespoň Tamara zvládla, i když ještě hodně dní potom byla dost smutná a špatně jedla. Dali jsme k ní proto bydlet Koru, která jí hodně pomohla se z toho dostat. Po konzultacích jsme se rozhodli zkusit určitě Tamaru připustit znovu. Chovatelé s tím už mají zkušenost, kdy samice později porodila naprosto normálně a v pohodě. Tak snad to bude i náš případ.