O chovu Bellis

Chovatelskou stanicí Bellis jsme se stali dne 6.8.2003 (dne 6.8.2003 byla oficiálně potvrzena, založení bylo již k 1.1.2003). Název Bellis vznikl z latinského názvu sedmikrásky. Celý chov začal velmi nevinně jedním morčátkem :-). Postupem času jsem navštívila první výstavu morčat a to 3. speciální v Praze, kdy jsme si nečekaně pořídili první chovný párek, Faťu s Buckym. Faťa porodila 23. 6. 2003 náš vůbec prvníbydleni vrh "A", Atíka a Áďu. Áďa nakonec zůstala doma a vyhrála nám na výstavách nemálo cen :-). Jelikož se nám velmi zalíbila krémová barva, začali jsme se o tuto a příbuzné barvy více zajímat. Nedlouho poté jsem se začala zajímat o import, jelikož v té době nebyla nabídka morčátek tak bohatá, jako je již dnes. Po cca roce hledání a psaní e-mailů jsem narazila na to pravé - byla mi nabídnuta bílá modrooká coronetka - o modrých očích jsem se tehdy dozvěděla zcela poprvé. Ihned mě to zaujalo a i přesto, že chovatelka byla opravdu zdaleka (téměř u Holandska), nedali jsme se odradit a vyrazili pro nás první import.

 

Zásadní data a události:

 1997 - 1998 - První nezapomenutelné morčátko Bibča.

1998 - 2006 - Neuvěřetelně učenlivá Bubuška, která může za naši lásku k morčatům :) 

léto 2002 - Pořízen první chovný pár - Fatima Paradise (červená merinka) a Bucky TeRaTom (buff satén šeltiák).

1.1.2003 - Založena chovatelská stanice Bellis.

23.6.2003 - Narozen první vrh "A". Hrdými rodiči dvojčátek Ádi a Atíka se stali Faťa a Bucky.

6. 6. 2004 - Import zakladatelky našeho chovu bílých modrookých chlupáčů a bezpigmentů, Circle of Light alias Kiki :) z Německa.

19.7.2005 - První odchov bílých modrookých dlouhosrstých morčátek. Rodiči trojčátek Deny, Dicky a Delphiho se stala Kiki a Meny Štěchovický poklad.

5.11.2005 - Připojil se k nám chovný párek: hladká dalmatinka Ginger a černý hlaďák Bady. Tímto byl započat chov hladkých černých dalmatinů. Je to sice cesta na dlouhou trať, ale toto zbarvení se nám tak líbilo, že se nedalo odolat :-).Jelikož se u nás v ČR věnovalo této kresbě jen minimum chovatelů, importovali jsme náš první pár z německé chovatelské stanice Maharani.

24. 6. 2006
 - Odstěhování z Pardubic do nedalekých Duban. Jelikož si ségra Pavlína na morčátka též zvykla, nechtěla zůstat bez nich, a tak si ponechala dvě morčátka z posledního odchovu, a to Felí a Filaga. Tímto se naše chs rozdělila na dvě půlky a působíme tak na dvou místech :) Na webových stránkách tak můžete u "Našich morčat" nalézt poznámku "bydlí u Pavlíny", popřípadě za článkem znak "(P)" - což znamená autorství Pavlíny.

1.4.2007 - První zdařilý odchov dalmatinů. Narozena čtyřčata: Methisa, Mellisa, Markus a Maischella, rodiči se stali Gigí a Bady.

8. 10. 2008 - Pořídili jsme si první tmavou nahatku. Tato morčátka mě vždycky lákala a tak jsem neodolala a jako jedináčka pořídila Fionu z chs Modrá Orchidea. 8. 9. 09 porodila krásné tři holčičky, z nichž dvě Fleur a Faya zůstaly doma. Chov skinníků jsme dále již nerozšiřovali.

14.11.2010 - Pavlína si pořídila Ramiru Z Poodří - červeno-bílou coronetku. Ačkoliv se těmto barvičkám nehodlala více věnovat, byla Ramča pořízena jako mazlíček, který zkrátka zaujal na první pohled :). I přes úlohu mazlíka se díky ní v naší chs objevilo také několik dlouhosrstých vícebarevných vrhů :)

listopad 2012 - Přestěhování se do Pardubic. Od této doby působí naše chs stále na dvou místech, obě už však v Pardubicích :)

19.2.2012 - Pořízen chovný párek do chovu dalmatinů, a to Gard a Nella z CHS Savonnier. V chovu dalmatinů jsme chtěli i nadále pokračovat. Po delší pauze jsme měli to štěstí a narazili na krásného dalmatina Garda a Nellu, která měla dokonce v předcích Markuse Bellis - našeho odchovance od původního chovného páru Gigí a Badyho. Tímto jsme se vrátili k chovu dalmatinů a rozhodli se jim nadále více věnovat :)

13.5.2012 - Pořízen tricolorní krátkosrstý sameček Chardonnay Little Goldie. Stejně jako moje záliba v dalmatinech, i Pavlína měla vždy tajné přání, a to věnovat se tříbarevným hlaďákům. Když pak poprvé viděla Charda, bylo vymalováno. Chardo tak započal chov krátkosrstých tricolorů :)

13.8.2012 - Uskutečněn velký import z Německa. Obě jsme si splnili sen a přivezli si kvalitní základnu pro náš chov dalmatinů a tricolorních hlaďáků. Z chs Hoogenhof k nám dorazila Zita, Yoncha, Sting, Wyatt a Pooh, z chs Tenderigs See sestry Viola a Vicky.

20.2.2013 - První odchov tricolorních krátkosrstých morčátek. Rodičmi se stala Viola a Chardo, narodila se šesterčata, a to Illyrio, Ilyn, Irri, Isildur, Isis a Ismira.

15. 2. 2016 - Pořízena Pepper Nam Gaudium, krémovo - bílá šeltijka, která u nás 6. 1. 2017 porodila první standardní dvoubarevná krémovo-bílá dvojčátka Gareda a Ginny.

 

Momentálně se specializujeme se na: 
- dlouhosrstá morčátka bezpigmentové řady, především bílá modrooká a krémová

Morčátka zbožňujeme, jsou to pro nás parťáci, které bychom za žádnou cenu nedali z domu. Proto i když na tom výstavně a chovatelsky asi tratíme, morčátka u nás žijí celý život, jejich prodej nepřichází v úvahu. Každý je svou povahou jedinečný, zkrátka jsou naši :-)