Praha - 10. speciální výstava


Ve dnech 12. - 16. 10. 2009 se konala již desátá tradiční výstava v Praye. Asi největším očekáváním bylo posuzování holandské posuzovatelky Anneke Vermeulen-Slik. Hlavně díky němu jsme neodolali a vyrazili na výlet.

Výstava se konala v prostorech Toulcova dvoru. Místo bylo pěkné a nutno říci že mnohem hezčí než u dřívějších ročníků. Dostat se na místo také nebyl žádný problém. Bylo zde opravdu na co koukat. Kolem tří stovek morčátek tu polehávalo a čekalo na posouzení. A ne na ledajaké posouzení. Nemohli jsme se od něj skoro odpoutat jak bylo zajímavé. Doufejme, že byla i pro naše posuzovatele možnou inspirací. Zaujalo mě hlavně hodnocení barvy očí, srsti okolo očí a také kontrola, zda pod nimi morčátko nemá vlhko nebo úplně mokro. Dále pak hodnocení délky hlavy. U morčátek s moc kulatou hlavou můžeme zblízka slyšet jak dých25á, skoro chraptí. To bylo posouzeno jako špatné. Raději chov proložit nějakým rypatějším zvířátkem než mít pak morčátka náchylná na nachlazení a onemocnění. Na naše poměry už špičatější hlavu ohodnotila jako excelentní. A tak by to mělo být. Zdraví na prvním místě. Další postřehy byly ohledně kyčlí, postoje, srsti apod. Musím říct, že kdyby nás netlačil čas, vydržela bych u posuzování celý den. Nejenže bylo nezvyklé, ale dalo se u něj pochytit moc rad do chovu.

Původně jsme se i my chtěli této výstavy aktivně účastnit. Nakonec jsme situaci zhodnotili, finančně i časově. Konečné rozhodnutí bylo ne. Na jednu stranu škoda, posouzení by nás moc zajímalo, ale na stranu druhou, pět dní by bylo na naše morčáky asi hodně. A také na nás. Nakonec jsme se dozvěděli, že několika morčátkům se výstava stala dokonce osudná. Zarazil nás též poplatek za úklid. Vystavovatel který pomůže s úklidem poplatek neplatí. Věřím, že na některých výstavách v zahraničí to může být zvykem. Ale přeci jen když si vybavím, jak jsme od klecí vždycky pěkně zaneřáděný, museli bychom do prahy vyrazit asi v teplákách :-)

Ocenění bylo opravdu bohaté. Kategorie byly tradiční až na to, že se udělovala až tři místa. Oceňovala se i některá zbarvení (když se ve zbarvení objevilo 5 morčat, vybíral se vítěz).

Celkově bych výstavu hodnotila jako povedenou. Jelikož jsem nebyla ani vystavovatel, ani sem se nezdržela na moc dlouhou dobu, nemohu hodnotit zcela kompletně. Když si však odmyslím všechny záležitosti, které se s výstavou nesly (a nesou) a s kterými ne každý musí souhlasit, tak mohu říct, že se mi líbila.

123

456

789

101112

141516

171819

202122

232426