2. Vánoční Olomouc


5. 12. 09 se konala již druhá Vánoční výstava v Olomouci. Pořadatelkou byla tradičně Anna Havlínová, která svou výstavu drží na vysoké laťce kvality. Bohatí sponzoři, krásné ceny, žádné komplikace. Alespoň z našeho pohledu vystavovatelů byla organizátorsky výstava opět skvěle chiaracena zvládnutá. Bohužel akorát závěr se docela protáhl a my odjížděli až něco před sedmou hodinou. Spousta chovatelů přijela na poslední chvíli, a tak se přejímka i následné posuzování posunulo. Ohodnoceno bylo přes 300 morčat, o které se postarala Denisa Vítková, Petra Švarcová a Petr Tejml. Kolem třiceti mazlíků posoudila adeptka Lenka Fuksová. Po celý den probíhaly registrace vedené Andreou Kroftovou. Výstava byla opravdu bohatá a bylo na co koukat. Na každého vystavovatele čekal milý mikulášský balíček s nějakou tou dobrůtkou k zakousnutí. Překvapením byl také zákusek pro každého vystavovatele. K dispozici byl stánek obchodu Adakam a rychlé občerstvení. Výstava byla stejně jako loni spojena s výstavou koček, u kterých se určitě téměř každý pokochal. Škoda jen hlasitých repráků, kterých používali k vyhlašování vítězů. Nesmím ještě zapomenout ani na skinníky a bohatý prodej morčátek. Suma sumárum, fajnová výstava :-)

Chtěli jsme si udělat časovou rezervu a tak jsme vyrazili už kolem páté hodiny ráno z Pardubic. Po cestě nabrali ještě Janu z Bonanzy, Elišku z Eleonory a mohly vyrazit vstříc výletu. I když jsme toho ani jedna moc nenaspala, cesta chiaranám bezvadně utekla a furt bylo o čem povídat. Na místo jsme dorazili kolem čtvrt na osm, takže jsme mohli ihned nastoupit k veterinární přejímce ještě když nebyla žádná fronta. Úspěšně jsme prošly a vyrazily jsme dát naše výletníky do svých klecí. Za mě vyrazila Chiara, Methisa a Fleur, ségra vzala Uragána a Gucciho. Jelikož jsme kromě Fleur brali stejná morčátka jako do Brna, zajímalo nás i srovnání český vs evropský standard. Na výstavě skoro ještě nikdo nebyl, zašli jsme tedy na kafe a poté se vydali na místní vánoční trhy na náměstí. Ty byly opravdu nádherné a na každou z nás určitě dýchla taková ta správná atmosféra. Krásné stánky, vánoční stromeček a vůně punče. Chvíli nám dalo, než jsme to celé prošli a skákli si na oběd do už naší tradiční restaurace. Odpoledne jsme se vydali zpět na výstaviště a zůstali zde až do konce. Výsledky jsme měli opravdu nádherné a byly jsme moc příjemně překvapený.

Posouzení
Methisa Bellis - Methisa nezklamala a skončila s krásným bodovým ohodnocením 96,5. Měla jsem obrovskou radost, jelikož získala svou již pátou kartičku čekatele na šampiona, a tak se po vyřízení formalit budeme těšit na jeho udělení.
Fleur Bellis - Poprvé co jsme na výstavu vyrazili se skinníkem. Pro mě moc milé překvapení, 95,5 bodů byl na tuto výstavu opravdu pěkný výsledek. I hodnocení skinníků bylo přísné a tak se i zde se objevily diskvalifikace. Fleur bylo strženo za malé osrstění na nose. To ale může časem ještě dorůst :-) Za barvičku dostala minus 1 bod, což mě velmi potěšilo, vzhledem k mamince, která je světlá až kuní a ještě s bílou. Fio se ale nedala zahanbit a nadělila nám opravdu krásná mimča :-)
Chiara Z Poodří - To bylo asi největší překvapení dne. Doufala jsem v dobrý výsledek, vzhledem k tomu jak se nám Chiara hezky zakulacuje a roste do krásy. Také jsem jí trápila častým koupáním, aby jsme neměli žluto.
98 bodů
byla opravdu paráda. A ačkoliv měla ve své kategorii šeltií 29 šeltií, z toho 13 mladých, z nich dokonce i pár importů, vyhrála na plné čáře a odvezla si domů pohárek a ocenění za 1. nejlepší mladou šeltii. Zálusk byl i na 1. mladé dlouhosrsté výstavy, ale to se nakonec nepodařilo. Jelikož dlouhosrsté posuzovala Denisa Vítková a Petra Švarcová, každá vybrala svého favorita. Na rozstřel se tak sešla Chiara s 98b a Carlos s 96,5b. Bohužel jsem celou věc moc nesledovala a až majitelka Carlose nám sama přišla říct, že byla u toho a shodli se, že Chiara vypadá ještě moc mladě. V mladé kategorii tak vyhrál Carlos, který byl na hraně s dospělými. To se ale plánuje na nový rok vychytat změnou ve standardu. Budou stejně jako v evropském tři kategorie dospělosti a tak se nebudou srovnávat morčata s tak velkým rozdílem věku. Bodově by ale vyhrála, tak se pro nás stala i tak naší malou vítězkou :-)
Uragán Falcon - Uragán též překvapil, ale trochu jinak :-) Získal 94,5 bodů. I tak je to hodně slušný výsledek, když srovnáme s hodnocením ostatních. Posuzování dnes bylo zkrátka hodně přísné.
Gucci Bellis - A nakonec Gucci, který dostal 93,5 bodů. Bylo mu strhnuto za delší tělo a přebarvování srsti. Bohužel se to u nás bere jako vada. Istvan to označil za přirozeně mladou srst. Ale nevadí, i tak z něho vyroste ještě pořádnej kus chlapa a doufejme, že bude mít spoustu stejně pěkných dětí :-)

Posouzení bylo přísné. Hodně se strhávalo za víčka a osrstění na bříšku. Bohužel i za "dlouhé hlavy". Myslím, že u délky hlavy by se mělo (stejně jako v Praze holandská posuzovatelka) koukat na to, jestli je to ještě zdravá délka. Krátké hlavičky u kterých morčátko chrochtá zkrátka neuznávám. I takové se v českém standardu může stát vítězem. Ale zdraví by mělo být přece na prvním místě...
Po posouzení jsme počkali na vyhlášení a vydali se na cestu domů. Celý den nás hodně zmohl a i na morčácích bylo znát, že už se těší do svých pelechů. Bylo to náročné, ale určitě to stálo za to :-)

Jelikož jsme šikulové doma zapoměli jakýkoliv fotící přístroj, moc děkujeme Verče z chs Aurora za vyfocení a propůjčení několika fotek našich morčounů :-)

cenyfleurgucci

ceny
Fleur se svou novou tříbarevnou kámoškou
Gucci

chiarachazzyachiarachiaraposuz

Chiara Chiara se na výstavě potkala s bráškou Chazzym Chiara na posuzovacím stole

methisauragan

Methisa Uragán