Soužití morčat

Občas se stává, že se dvě nebo více morčat nesnesou pohromadě. To pak bývá zásadní problém v jejich ubytování. Samozřejmě, pokud máme samce a samici, mohou spolu bydlet jen po určitou dobu (v době nakrytí/připuštění), jinak musí žít odděleně - samičce musíme dopřávat "pauzu" mezi porodem a další1 březostí, a to minimálně dva měsíce. V případě dvou samců bývá spokojené soužití nepravděpodobné, ale existují i tací, kteří se bez problémů snesou (zpravidla v případě, kdy nikde v okolí necítí samičku). Naopak samičky, pokud mají dostatečně prostoru, se snáší obvykle bez problémů (i když i u nich existují výjimky).

Dva a více samců

Je naprosto přirozené, že se samci na stejném prostoru nesnesou. V přírodě mají svá teritoria a stáda - někteří jedinci však i přes to mohou být společně v jedné "smečce". Co z toho vyplývá? Někteří samci se snesou, někteří nikoli. Pokusy o spřátelení prudších jedinců bývají však marné a pravděpodobnost, že zrovna budete mít šanci na dva samce kliďase je jen mizivá.

Dvě a více samic

V přírodě bývá mnoho samic v jednom stádu, tudíž i při domácím chovu s nimi nebývá většinou 2problém. Nejlepší je ubytovat spolu mladší samičku spolu se starší. Starší bude logicky chtít dominantní postavení a tak se mladší bude muset podřídit - ale jelikož je to pro ni zcela přirozené, probíhá to nekonfliktně (maximálně se mohou projevit mírné projevy odporu, jako je vyjíždění většinou ze strany starší/ho - ale ne kousání do krve!). Spřátelovat dospělé samičky je komplikovanější, jelikož obě bojují za dominantní postavení. Chvíli trvá, než si "domluví" svoji hierarchii. V případě kousání a agresivního chování se můžeme pokusit o pomalé seznamování, což vyžaduje trpělivost a úspěch není vždy zaručen. Mě se také osvědčilo dát samice spolu a i když se prali, nechat je si to vyříkat. Pokud bych viděla, že se koušou do krve, nebo je jedna samice dlouho utlačovaná, bojí se chodit k jídlu, tak bych ze spolubydlení upustila. Většinou se samičky srovnají, ale někdy to může trvat i měsíc.

Pomalé seznamování (pro netolerantní případy :)

4