Jedno nebo více morčat?

Pokud se rozhodnete pořídit si morče, pravděpodobně si taky položíte i otázku: Neměl bych mu pořídit kamaráda, aby nebyl sám? A právě na tuhle otázku se teď budeme snažit najít odpověď. Jako první si musíte samy zodpovědět, kolik na něho budete mít času. Asi už víte, kam tím mířím. Pokud uvážíte, že 1byste se mu nemohli moc věnovat, bude pro vás lepší volbou páreček - tím míním páreček jednoho pohlaví :) Co si ale pod tím "moc věnovat" představit? Pokud odcházíte z domu v 6 ráno a vracíte se v 8 večer, ideální to není, ale pokud potom morčeti věnujete třeba půlhodinku, pochováte si jej, popř. jej pustíte po bytě, furt je to shůdné. Pokud si ale ani tu půlhodinku, hodinku denně nenajdete, bude přeci jen lepší nevolit jedináčka.

Jedno morče

Pokud se rozhodneme pro jedno morčátko, musíme počítat s tím, že bude vyžadovat kus naší pozornosti. Morče je od přírody zvíře velmi společenské a skupina kolem něj je pro něj životně důležitá. Pokud tedy kolem sebe nemá skupinu morčat, musíte mu ji alespoň částečně zkusit nahradit vy. To znamená vyhradit mu chvíli denně, kdy si jej pochováte, popř. pustíte po pokoji proběhnout, užijete si s ním zábavné krmení z ruky atd., zkrátka jakýkoli kontakt s ním. Pokud je samotné morče bez jakéhokoli kontaktu celý den, může začít strádat. Na začátku se nezalekněte, že to chování a krmení z ruky moc nefunguje, morče si musí na vše nové zvyknout a může to trvat i několik týdnů. Nakonec se vám ale odmění a bude vás vždy s radostí vítat, když uslyší klíče v zámku. Jednak proto, že se bude blížit něco dobrého k snědku, a jednak i proto, že z toho kápne i nějaká zábava. Jste-li rozhodnuti pro jedináčka, čeká vás ještě jedna volba, a tou je pohlaví, takže... samec, nebo samička?

2Samec - O klucích se bohužel šíří nechvalný mýtus, že více zapáchají. Záměrně hned na počátku píšu mýtus, protože tomu tak opravdu není, nebo alespoň ne tak jednoznačně. Sameček zapáchá jen za předpokladu, že se v blízkosti objevila samička a on se snaží o její přízeň. Pak může vyluzovat sekret, který zrovna nevoní. Asi už je vám jasné, kam tím mířím. Pokud máte jedno morče, nebo pokud máte víc morčat chovaných odděleně, tento problém se vás týkat nikdy nebude. Morčata samy o sobě nevyluzují žádný pach (jako je tomu např. u fretek), takže pokud doma morčata "cítíte", na vině nejsou morčata, ale např. jejich ubikace, podestýlka, počůrané seno, atp. Jedním výrazným rysem samečků však je, že dorůstají do větší velikosti i hmotnost, samice bývají menší. Rozdíl to není zas tak významný, řádově se může jednat např. o 200g, ale rozdíl to je :) Hodně záleží na konkrétních jedincích, na jejich genetických dispozicích i stravě. Spousta lidí se však samečkům i tak vyhýbá a je to škoda. Jako mazlíčci dokáží plnit svou roli dokonale.

Samice - Samičkou zkrátka nic nezkazíte :) Ne že by samečkama ano, ale hodně lidem se do kluků nechce právě z obav z už vyvráceného mýtu. Samičky jsou chytré, mnohdy až vychytralé, dokáží si sjednat pořádek. Ale jsou to vlastnosti zcela individuální, můžete narazit na takové ale i makové zvířátko. Prakticky se od samečků liší pouze tím, že jednou za cca 14 prožívají říji - období, kdy se chtějí3 pářit. Na rozdíl od samců, kteří chovaní zvlášť neprojevují prakticky žádné chutě, prožívají toto období výrazněji. Více se to projevuje, pokud jsou chovány ve skupině samic, často se to projeví ale i u jednotlivců např. častějším vrkáním, pohupováním, ježením srsti. Nic víc se u toho ale neděje, často to u nich pozná jen znalé oko, takže se není čeho obávat :)

Dvě a více morčat

Jestliže patříte mezi časově hodně vytížené, bude pro vás lepší volbou minimálně páreček morčat. Jak už jsem ale psala na začátku, párečkem mám na mysli dvě morčata stejného pohlaví. Pokud totiž neplánujete odchovávat miminka, rozhodně byste si neměli pořizovat kluka a holku. Pokud ano, i tak musíte myslet na to, že spolu nemohou celoročně bydlet - naopak, mohou spolu bydlet jen v době připuštění a to znamená cca měsíc jednou až dvakrát za rok. Další možností je pak kastrace, s tou však zkušenost nemám. Chovatelé, kteří už ke kastraci přistoupili, s ní ale nemají problém. Je však možná pouze do určitého věku morčete a jako každá operace nese to i svá rizika.

Už doma jedno morče máme - Jestliže hledáte společníka pro své morče, které už máte doma, určitě volte morče stejného pohlaví. Je sice pravdou, že opačné pohlaví se spolu snese v 95%, ale znamenalo by to neustálé rozmnožování a to by nebylo dobré ani pro morčata, ani pro vás. Pokud ale 4plánujete miminka, doporučuju pořádně nastudovat kategorii Rozmnožování, hlavně co se týče věku samice, pauz mezi porody, atp. Pokud miminka neplánujete, sáhněte tedy po morčátku stejného pohlaví a co nejnižšího věku. Čím mladší, tím se lépe snese s jinými, resp. je ostatním podřízené a nemívá s tím problém. Takže i když vaše morčátko je už starší, sice mu to bude chvíli trvat, než si na společnost zvykne a řádně ji vysvětlí, kdo tady velí, ale nakonec to ve většině případů dopadá dobře. Záměrně píšu ve většině, protože se mohou objevit i výjimky, takže je vždycky nutno počítat i s variantou, že budete mít doma nakonec dvě morčata, ale každé bude bydlet zvlášť. Tohle riziko se zvyšuje právě s věkem. Pokud dáváte dohromady dvě mladá morčátka, bývá to takřka bezproblémové, oproti tomu skamarádit dva dospěláky bývá docela problém. U dvou dospělých samců, kteří už mají potomky, je to skoro nemožné, ale to už předbíhám.

Dva a více samců - Největší šance, aby tahle skupinka fungovala, je v případě mladých jedinců (např. 2 měsíce starých) a ideálně pak třeba v případě bratrů. Jednou si ode mě vzala paní dva morčáky bráchy s tím, že je hodlá mít na mazlíčky, tudíž je nechce připouštět a ani se nechystá domů pořídit žádnou samičku. Podmínky byly ideální, a tak jsem byla sama zvědavá, jestli si kluci budou stále rozumět jako na počátku. Od paní jsem dostávala pravidelné zprávy a mě to utvrdilo v názoru, že dva kluci můžou být opravdovými parťáky pro celý život. Takže mohu jen doporučit :) Jiná situace nastává u starších samců. Spojení dospělý samec x mladý samec ještě povětšinou funguje, hodně záleží na povaze 6dospěláka. Sama většinou mladé samečky z vrhu odděluji k dospělým samcům, kteří jsou s nimi v pohodě. Horší to je když mladí začínají dozrávat a dožadovat se svých práv a dospělákům dojde, oč tu běží. Asi nejhorší je pak varianta dvou dospělých samců - tam je šance na kamarádství mizivá. Vše vždycky ještě ztěžuje, pokud byl samec již připuštěný, nebo se někde v okolí vyskytuje samička. Když takovou samičku někde samci zavětří, ucítí nebo uvidí, stávají se pak i nejlepší kamarádi nepřáteli na život a na smrt. Jejich souboje mohou být velmi nebezpečné - naježí se, začnou naproti sobě chodit v kruhu, cvakají zuby a pak proti sobě vystřelí a koušou. Pokud se k takové rvačce dostanete, nikdy je neoddělujte rukou! Jejich kousnutí může být hodně ošklivé a hluboké, takže zakročte třeba lopatkou a morčata od sebe odežeňte. Často se např. starší samec před mladším nakrucuje, jako při námluvách. Jde o gesto nadřazenosti a je to běžné.

Dvě a více samic - I u holčiček platí stejné pravidlo jako u samců, a to čím mladší, tím přístupnější a přátelštější k ostatním samičkám jsou. Nejde teda zcela o přátelskost, ale spíš o to, že mladší nemívají problém se ostatním podřídit. Pokud si pořizujete dvě ségry, nebo i nepříbuzné dvě samičky v podobném věku např. kolem 3 měsíců, můžete být celkem v klidu. Riziko je vždycky, ale tímhle jej můžete hodně eliminovat. Pokud je vaše situace taková, že jedna samice je již dospělá a druhá je mlaďounká, šance jsou opět vysoké. Starší zpravidla "vysvětlí" té mladší, že tady velí ona (ožene se po ní, 7kousne ji - ale ne do krve) a když to malá akceptuje, bývá do několika dnů klid. Někomu to může trvat i déle, ale pokud vyřizování není nijak dramatické (když teče krev už to dramatické je, ale to se nestává díky srsti, horší je, když se trefí třeba na ouško), vydržte a nechte holky urovnat si hierarchii mezi sebou. Asi už tušíte že kombinace dvou dospělých samic je nejsložitější a nejošemetnější cestou. Ale i ty se ve většině případů snesou, sice i u nich může proběhnout vyřizování účtů, ale např. po dvou týdnech už jsou v klidu a nakonec vám budou i vděčné, že nebydlí samy :) Můžete se setkat s tím, že jedna samice na druhou vrká a chová se jako samec při námluvách - přesně takhle se projevuje říje a není se čeho obávat, přejde to :)

Seznamování

Když si druhé morče přineseme domů, zkusíme ho dát do ubikace k našemu morčeti a sledujeme, co se bude dít. Ideální je bednu ještě předtím vyčistit . Morčata se k sobě přiblíží, a jen zřídkakdy projde celé seznamování bez incidentu. Je zcela přirozené, že starší (nebo domácí) se bude snažit vydobit si výsadní právo, po druhém tedy vyjede, kousne, ožene se po něm. To může trvat i několik dní, druhé morče se buď brání nebo ne. Tenhle stav může trvat i třeba 2 týdny. Pokud neteče krev, nebo nějaké z morčat už pár dní nejí, je třeba to vzdát, morčata oddělit a třeba zkusit tento postup:

5