Genetika plemen

Chcete se pustit do chovu čistokrevných morčat a stále nemáte úplně jasno v tom, jaká plemena můžete kombinovat s jakými? Nebo vás naopak ani nenapadlo, že i ze spojení dvou různých plemen jako je např. šeltie a merino se narodí zcela standardní mláďata? Pak jsou následující přehledové tabulky určeny právě pro vás :)

Pro ty z vás, kteří chcete prostoupit do genetiky trochu hlouběji a porozumět, proč zrovna tohle plemeno můžu či nemůžu zkombinovat s tímhle, doporučuju prostudovat si články: Základy genetiky, Genetika kudrnaté srsti a Genetika vírků. Po jejich přečtení navíc porozumíte i vlohám, které dědí mláďata z různých spojení a mohou je dále uplatňovat v chovu.

V zásadě mezi sebou nikdy nekřížíme krátkosrstá a dlouhosrstá morčata.

Krátkosrstá morčata

  Hladké Angl. crested Amer. crested Rozeta Rex US teddy CH teddy
Hladké yes yes yes no yes yes no
Angl. crested yes yes yes no no no no
Amer. crested yes yes yes no no no no
Rozeta no no no yes no no no
Rex yes no no no yes no no
US teddy yes no no no no yes no
CH teddy no no no no no no yes


Dlouhosrstá morčata

  Šeltie Coronet Texel Merino Peruánec Alpaka Lunkarya
Šeltie yes yes yes yes yes yes no
Coronet yes yes yes yes no no no
Texel yes yes yes yes yes yes no
Merino yes yes yes yes no no no
Peruánec yes no yes no yes yes yes
Alpaka yes no yes no yes yes no
Lunkarya no no no no yes no yes


Bezsrstá morčata

  Osrstěné morče Skinny Baldwin
Osrstěné morče yes yes yes
Skinny yes yes no
Baldwin yes no yes

Podrobněji o bezsrstých morčatech se dočtete v článku Bezsrstá morčata. V případě spojení osrstěného morčete s morčetem bezsrstým se narodí osrstěná mláďata s genem pro skinny/baldwin (kvůli netypické hrubé struktuře srsti jsou tato morčata většinou nestandardní, ale nadále vhodná do chovu díky vloze pro "bezsrstost" - tzn. při spojení s bezsrstým morčetem mohou dát standardní morčata bezsrstá). Při spojení skinny x baldwin se rodí osrstěná morčata s nejasnou genetickou výbavou, tudíž se toto spojení nedoporučuje. Vhodná spojení jsou jednodruhová, skinny x skinny a baldwin x baldwin.

Cuy

  Morče Cuy
Morče yes no
Cuy no yes

Speciální varianta - viz. článek Cuy, má od běžného morčete odlišnou stavbu těla, především co se velikosti a váhy týká. Proto nikdy nekřížíme klasická morčata s morčaty Cuy. Hrozí zdravotní komplikace jak u porodu, tak i později. Ve výjimečných případech, kdy se chovatelé snaží "dostat" do Cuyů i odlišná plemena morčat (např. dlouhosrstý Cuy šeltie) k tomuto spojení přistoupí, ale je třeba zvážit všechna rizika, zvolit větší samici než samce, apod. Z takových spojení se morčata mohou narodit spíše střední velikosti, což je u Cuyů nežádoucí (anebo čím větší, tím lepší). Pokud byste o takovém kroku uvažovali, určitě doporučuju spojit se s některým chovatelem, který se Cuyům věnuje a má s nimi zkušenosti.