8. speciální výstava morčat
PRAHA
1. - 4.11.2007

První listopadové dny v Muzeu dětské kresby u Staroměstského náměstí patřily v pořadí již 8. speciální výstavě ušlechtilých morčat, kterých se sešlo okolo 170. Návštěvníků letos přišlo rekordních 948 (loni jich bylo "pouze" 426) a zcela určitě se měli na co dívat. Kromě vystavených morčat byla otevřena i prodejní expozice a na ukázku byli představeni zástupci plemen bonet, lunkarya-peruánec, cuy a pár skinníků.
Pozvání přijal německý posuzovatel Dr. Christian Koch, který ve čtvrtek a v pátek nejprve ocenil vystavená zvířata a v sobotu se ujal školení pro české posuzovatele a adepty. Ten, kdo si našel čas a sledoval posuzování (moc jich opravdu nebylo) se mohl lecčemu přiučit. Hodnocení morčat bylo sice přísné, ale zcela korektní. Diskvalifikace nebyla vůbec výjimkou, o to větší radost by měli mít vystavovatelé, jejichž svěřenci body získali. V poslední době jsme na našich výstavách mohli vídat relativně často zvířata s bodovým ohodnocením 98 a 99 bodů. Většina vystavovatelů si na to již tak zvykla, že toto začali brát jako standard a tím pádem mohli být výsledkem značně rozladěni. Je potřeba si uvědomit, že i hodnocení velmi dobrý je výborný výsledek a zvíře s 98 nebo 99 body by mělo být opravdu výjimečné a mělo by být ideálním představitelem plemene a vlastně svého druhu. K ideálu se dá pouze přiblížit a jak je známo, nikdo není dokonalý, takže by se těmito vysokými známkami mělo šetřit.
Mezi ty výjimečné jedince patří v posledním roce i vítězka mnoha českých výstav - černobílá anglická crestedka chovatelky Ilony Mohelské, která potvrdila, že vysoké zisky bodů od našich posuzovatelů nejsou náhodou a jako jediné morče výstavy získala zaslouženě 98 bodů. Gratulace míří do CHS Elegans :). Potěšující bylo také sledovat, že vítězná morčata posouzená německým posuzovatelem se příliš nelišila od našich českých a ocenění tak získala morčata relativně stejných vystavovatelů ( tudíž bez protekce, jak je stále ještě přesvědčena řada méně úspěšných vystavovatelů).
A jak to vše dopadlo? Fotky vítězů a kompletní výsledková listina všech morčat je pěkně zpracována na Daily Cavy.