5. Meerschwein - Cup " Sächsische Schweiz" +++ Röhrsdorf, den 4. - 5.4.2009

První dubnový víkend jsme se zúčastnili výstavy morčat v německém Röhrsdorfu. Vyrazili jsme v sobotu ráno společně s Ondrou Výškem a Míšou Králíčkovou. Röhrsdorf se nachází 1 km od Drážďan, takže pro českého vystavovatele je to za rohem. Díky tomu se na výstavě sešlo hodně morčátek z řad našich chovatelů i vystavovatelů, tradičně Andrea a Martin Kroftovi, rodina Dobiášovských, Petr Tejml a samozřejmě posádka našeho vozu Ondra Výšek a Míša Králíčková. Kromě Čechů, dorazila ve velkém zastoupení i polská skupina se svými nádhernými dlouhány, kteří velmi dobře zabodovali ve svých kategoriích. Kromě vlastní výstavy byl pro vystavovatele a posuzovatele připraven i doprovodný program na sobotní večer ve formě zájezdu po okolních zámcích, úžasným oranžovým autobusem staršího "mercedesového typu". Především v kopcích se zdálo, že vyhraje gravitace a místo nahoru, pojedeme mnohem rychleji dolů :) a nám nezbyde než odhodit nadbytečnou zátěž nebo pomoci tlačit, naštěstí se vždy dostal svým obrovským úsilím na vrchol. Po "dobrodružné" cestě, kterou někteří únavou znavení vystavovatelé prospali, následovala večeře a noční vypouštění "balonových lampionů", což byla velká legrace hlavně ve chvílích, kdy se balon nekontrolovaně zavěsil na nejbližším stromě a plamének olizoval větvičku nebo když zaletěl za sousední plot a zůstal viset na opečovávaném záhonku. Ráno se asi majitelé museli divit, co se v noci dělo :). Nakonec nic neshořelo, ani se nikomu nic nestalo.

Na výstavě bylo prezentováno přes 250 morčat, převažovala dlouhosrstá plemena. K vidění byly pěkné lunkarye-peruánci, kteří byli v srsti, čistí, bez parazitů, prostě vypadali trošku jinak než na našich výstavách. Myslím, že některé věci by většinu českých vystavovatelů překvapily. Určitě přejímka, dělali jí sami pořadatelé - chovatelé, a to velmi důkladně. Prohlédli zda morče nemá parazity a hnidy (opravdu všude!), je čisté, bez lysin, má v pořádku zuby, drápky, nemá výtok odkudkoli. Jakýkoliv náznak výtoku, hnid, lysého místečka - bez milosti nepřipuštění na výstavu. A nikdo nediskutoval, což na našich výstavách, i když dělá přejímku přímo veterinář, neplatí. Najdou se tací, kteří se do krve hádají i nad zcela typickou plísní, hnisavým výtokem z očí a nosu nebo živými parazity a ještě při tom hrozí přejímku dělajícímu veterináři inzultací. No jaký kraj, takový mrav! Dále by asi řada vystavovatelů byla překvapena, že se o svá zvířata během výstavy musí starat sama. Zajistit zeleninu, ovoce, napájení a úkryt, jehož přesné vzezření nebylo stanovené, takže k vidění byla zajímavá směsice možností (je vidět na fotkách u jednotlivých morčat) - od kartonových přes dřevěné po plastové a "pytlíkové".

Zástupci naší CHS - Engela, Hector, Fantomas a La Belle (jejich hodnocení najdete zde.)

Morčata mohla být posouzena podle 2 standardů - anglického a OMNC, ve třídách baby (do 5 měsíců), junior (5 - 9 měsíců) a adult (9 měsíců a více). Každé morče našlo své soupeře, i když bylo v určité kategorii nahlášeno samo, vytvářeli se tak skupiny, třeba nej. hladké/crested, nej.dlouhosrsté s rovnou či kudrnatou srstí, apod. Pořadatelé pozvali 5 posuzovatelů z Německa a Holandska, mezi nimi i Anneke Vermeulen-Slik, která bude posuzovat naši srpnovou speciálku (a podle mne se máme opravdu na co těšit, protože je svělá :)).

Posuzovalo se slovně s výslednou známkou. Díky velkém počtu porotců se vše zvládlo už v sobotu, včetně zvolení best in show obou standardů a best of best, kde soutěžila BIS morčata. Kromě tradičních cen (vítěz skupiny, BIS, BOB) se udělalovaly tzv. Sonderpokalen. Byly to ceny posuzovatelů pro předem vybrané skupiny - nej. krátkosrstý satén, nej. jednobarevné krátkosrsté morče, nej. dlouhosrstý tan atd. Díky tomu bylo cen opravdu požehnaně, a vlastní vyhlášení bylo rozděleno do 2 částí a trvalo okolo hodiny. Nakonec nikdo z našich vystavovatelů neodjel domů s prázdnou :). A co říci závěrem. Prostě krásný víkend prožitý s příjemnými lidmi, skvěle vydařeným počasím. Nezbývá než se těšit na nějaký podobný výlet :).