Breedspecific European Show
Twello (NL) - 7.6.2008

V sobotu 7.6. se v nizozemském Twelu konala první speciální evropská výstava zaměřená na hladké plemeno. Součástí akce byla i otevřená N.C.C. výstava pro ostatní a neuznaná plemena či barvy. Přihlášených bylo 548 morčat, řada z nich nakonec nedorazila, takže poměrně dost klecí zůstávalo prázdných. Prezentovala se morčata z různých zemí, nejvíce samozřejmě domácích holandských, ale pozadu nebyla ani zvířata z Německa. Menší zastoupení měli Španělé, Portugalci, Francouzi, Švýcaři, Angličané a samozřejmě Česká republika, jejíž barvy jsme hájily společně s Andreou a Timeou Kroftovými.
Co se týká plemen, jednoznačně vedla hladká v nejrozmanitějších barvách. Nejvíce jsme viděli černá, aguti či argente, méně potom s kresbou - tany, foxe, luxe či himalájce. Nádherní byli černí dalmatini Gerrita Kwakela. Tentýž vystavovatel představil ve třídě nejmladších černé rozetky, nad kterými by jistě srdce českých chovatelů rozet zaplesalo. Právě rozety byli druhým nejpočetnějším plemenem a kromě již zmíněných černoušků se ukazovaly v barvě červené, brindle, tricolor, černý a barevný šiml a ve velmi líbivé kresbě tan černá a béžová. Ostatní plemena byla zastoupena v menším množství, anglické a americké crestedy bychom spočítali na prstech jedné ruky, podobně jako rexe, US a švýcarské teddy. U dlouhosrsrtých plemen převládala červeno-bílá kombinace a především kudrnatá plemena v těchto barvách vypadala nádherně. Kromě tradičních dlouhých plemen byla představena i morčata v Evropě zatím neuznaného plemene lunkarya.
Na výstavu bylo delegováno osm posuzovatelů z různých zemí. Čeští vystavovatelé znají především dva z nich, Christiana Kocha a Helmuta Sakače, kteří hodnotili na našich speciálních výstavách. Právě tito dva patřili mezi mírnější a morčata jimi hodnocená se pyšnila mnohem vyšším bodovým ziskem než morčata posuzovaná domácími přísnými rozhodčími, u kterých i známka SG byla vynikající.
Celkově byla výstava hezky připravena, prostředí univerzity bylo příjemné, míst k posezení a občerstvení bylo dost, prodejní stánky s morčecí tématikou přetékaly a pořadatelé umocnili pozitivní dojem z výstavy svou bezprostředností a přátelským přístupem.

Jediné, co bychom mohli vytknout je zdravotní stránka. To, že neprobíhala veterinární přejímka není podstatné, ale zarážející je kolik vystavených morčat mělo "nádherné" pohybující se všenky v kožíšku, viditelné na relativně velkou vzdálenost. Některá také ke své původní barvě přidala bělavý povlak či šupinky, takže by se dalo s nadsázkou říci, že někteří vystavovatelé se snaží o "merle" morčata. Pro nezasvěcené, u pejsků se merle zbarvení označuje nehezky také jako "plesnivka" :). Neřešení kožních problémů bylo obvzlášť patrné při přebírání jinak opravdu hezkých morčat pro chovatelku z Prahy. Impozantní rozetky v barvě tan černá byla "ozdobena" slušivou plísní na uších a armádou pravých holandských všenek v kožichu. Prodávající asi usoudil, že za 20 Euro přidá ještě nějaký ten další bonus... Přeji chovatelce pevné nervy a trpělivost až bude morčata uvádět do uspokojivého stavu.
A co říci na závěr, snad je to, že cesta nebyla zbytečná, výstava stála za vidění a byla to i dobrá zkušenost a inspirace pro pořádání výstav u nás.

A na již opravdový závěr, naše morčátka, která se zúčastnila.