*** Dýchací systém ***


Dýchací potíže jsou jednou z nejčastějších příčin onemocnění morčat. Jedná se především o infekční "rýmu" a zánět průdušek a plic.

Běžná frekvence dechu se pohybuje okolo 70 - 150 dechů/min. a při obtížích se tato rychlost dechu mění společně s jeho hloubkou.

Příčiny:

* Nejčastěji bakterie (př. Bordetella bronchiseptica, Pasteurella multocida, Streptococcus pneumoniae, Diplococcus, Klebsiella, Mykoplasmata, Chlamýdie , aj.).

* viry ( adenovirus)

* plísně (z nesprávně uskladněného sena)

* nádory: plicní adenomy

* alergické reakce (prašné seno, hobliny, piliny, některé složky krmiv atd.)

Vhodné podmínky: stres, průvan, časté transporty, březost, odstav mladých, prochladnutí, nevhodné krmení a péče, nedostatek vitaminu C, chov krys, potkanů a králíků v blízkosti morčat, ale také psů a koček.

Přenos se děje přímým kontaktem, aerosolem pomocí kapénkové infekce.

Infekční "rýma" způsobená bakteriemi (hnisavé výtoky z nosu) se může šířit nejen mezi morčaty, ale přenos je možný i na králíky, potkany, krysy, psy a kočky. Co se týká lidí, sám člověk může při těžkých bakteriálních zánětech plic nakazit své morče. Chřipka nebo nachlazení se na morčata nepřenáší, protože se jedná o onemocnění virového charakteru, při kterém virus morče neinfikuje. Opačný přenos z morčete na člověka je málo pravděpodobný. Mohl by mít význam jen u imunitně oslabených jedinců (nemocné děti, staří lidé, pacienti s AIDS atd.).

Příznaky:

* Kýchání - občasné se považuje za normální, častější může být způsobeno prašným senem, pilinami, průvanem a samozřejmě infekcí. Často ve spojení se zánětem spojivek.

* Kašel - objevuje se při postižení průdušnice a průdušek.

* Nosní výtok - od průhledného k hnisavému (bakteriální infekce). Vyskytuje se jak při postižení oblasti nosu a dutin (může být jednostranný), tak při zánětech plic.

* Horečka - může i nemusí být (normální teplota 37,5 - 39°C).

* Apatie, naježená srst, odmítání potravy

* Rychlé, mělké dýchání nebo naopak pomalé a hluboké

* Úhyn bez jakéhokoliv příznaku onemocnění

* Někdy společně se záněty středního a vnitřního ucha (morče stáčí hlavu na jednu stranu, příp. se může objevit válení, nekoordinovanost pohybů).

* Aborty a záněty dělohy - streptokoky, pasteurelly

Řešení:

* Obtížně dýchající morče vždy nechat vyšetřit u veterináře.

* U bakteriálních infekcí se aplikují antibiotika (např. enrofloxacin 5-10mg/kg po 12 hodinách, tetracyklin 10-20mg/kg po 8 hodinách, chloramfenikol 30-50mg/kg po 12 hodinách, potencované sulfonamidy 30-50mg/kg po 12 hodinách - v tomto případě je podávání vitaminu C a jiných kyselých látek kontraindikováno, doxycyklin (Deoxymykoin, Ronaxan) 2,5mg/kg po 12 hodinách) podle stanovené citlivosti. Současně s aplikací antibiotik podávat probiotika, a sice 1 - 2 hodiny po aplikaci antibiotik (Hylak forte, Lacidofil, Probican pasta).

* Zajistit klid a teplo. Vhodná je i izolace morčete od ostatních.

* Dodání vitaminů (C - zvyšuje odolnost imunitního systému, A - zvyšuje odolnost sliznic, aj.), dostatek tekutin, výživa (glukopur).

* Dodání přípravků na posílení imunity - Immunal gtt. 0,5 - 1ml 3xd minimálně týden, Sangrim champion PL - 10kapek denně

Prevence:

* Správná péče a krmení.

* Správný poměr vitaminů a minerálních látek. V zimním období dávat pozor na množství podávaného vitaminu C.

* Zamezení průvanu.

* Pravidelná kontrola stavu očí a okolí nozder.

* Karanténa nově příchozích morčat (min. 10 - 14 dní).

* Vakcinace: PASORIN - jediná vakcína registrovaná i pro morčata proti pasteurellóze. Zatím nenašla velké uplatnění. Je doporučována ve velkých chovech s velkou koncentrací a obměnou zvířat. Nevýhodou je jistě cena, bolestivost při aplikaci, poměrně krátká doba ochrany 3 - 6 měsíců.