Achatina reticulata (oblovka síťkovaná)

Achatiny se řadí k největším suchozemským plžům, v dospělosti mohou dorůstat 20 - 30cm a váhy okolo 500g. Dožívají se 4 - 7let. Jejich domovinou jsou tropické lesy střední Afriky, ale rozšířili se i do jihovýchodní Asie a na přilehlé ostrovy. Je známa celá řada achatin, v domácnostech se nejčastěji setkáme s a. fulica (oblovka žravá), a. reticulata (oblovka síťkovaná), a.achtiana, a. iredalei, a.immaculata atd.


* červenec 2008 *


Péče
Oblovky patří mezi nenáročné domácí zvířátka a péči o ně zvládne opravdu každý. Šnečci potřebují ke svému životu jen teplo, vlhko a krmení s vyšším obsahem vápníku. Pro chov jsou vhodné plastové boxy, akvária nebo terária s větrací mřížkou, která musí být dobře uzavíratelná, jinak může achatina "utéci". Jeden z mých malinkých šnečků se dokázal nedostatečně uzavřenými dvířky prosmýknout a byl odchycen na útěku asi 15cm od terária. Velikost boxu je závislá na počtu a velikosti chovaných exemplářů. Pro 3 dospělé (vel. cca 19cm) je optimální 60 x 30 x 30. Samozřejmě čím větší, tím lepší. Jako podestýlka slouží navlhčený lignocel (kokosová drť), který nesmí být mokrý, protože by mohl vést k rozšíření plísní, na které jsou achatiny náchylné. K dostání je téměř ve všech chovatelských potřebách ve formě hnědé cihly, která po přidání vody několikanásobně zvětší svůj objem. Sypkou, vlhkou hmotu rozvrstvíme na dno, vrstva substrátu by měla být přímoúměrná výšce ulity největšího šneka, neboť všechny achatiny se rády zahrabávají a vrtají v podestýlce, při snůšce sem kladou vajíčka. Výměna substrátu by měla být prováděna alespoň 1x měsíčně, aby se zabránilo případnému pomnožení roztočů. Otření stěn boxu houbičkou provádíme podle potřeby minimálně 3x týdně (záleží na počtu chovaných achatin), průběžně také odstraňujeme trus, který může sloužit také jako hnojivo pro pokojové rostliny. Ve vybavení boxu by neměla chybět mělká mistička s trochou vody, kam "chodí" achatiny pravidelně pít a vlhčit se. Okolo nádobky je vhodné umístit přírodní mech, který slouží jako kartáč před vstupem do vody. Substrát se zachytí na mechu a voda zůstane déle čistá. Dále bychom měli příbytek vybavit různými skrýšemi z větviček, lze použít i akvarijní kořen Mopani, kameny, kůru či umělé rostliny (ty živé moc dlouho nevydrží). Praktické jsou také břidlicové kameny (také k dostání v chovatelských potřebách), na které dáváme krmení, snížíme tak jeho znečištění od substrátu. Teplota pro chov achatin stačí pokojová (20 - 25°C), vlhkost by měla být 70 - 90%. Toho můžeme dosáhnout vlhčením (rosením), které mají achatiny velmi rády. Jestliže jsou podmínky pro šneky nepříznivé (sucho, zima apod.) zavíčkují se a čekají až bude lépe.
Krmení
Achatiny jsou především býložravci, ale nepohrdnou ani živočišnou bílkovinou (malý hmyz, proužky kuřecího masa, jater, sýra, kočičí konzervy či granule). Přesto základem potravy je ovoce a zelenina, milují okurku, listy pampelišky, ale nepohrdnou ani jablkem, hruškou, salátem, čínským zelím, mrkví, listy kedlubny, květáku, slupkami z melounu, paprikou. Je toho dost, a každý si vyzkouší, co jeho achatiny preferují. Někteří šnečci mají rádi i hroznové víno, máčené piškoty, naopak nemají rádi kyselé ovoce a houby, také rostliny s trny a chloupky nejsou moc vhodné. Každý den je nutné odstranit nezkonzumované zbytky potravy, aby nedocházelo k hnilobě a k tvorbě plísní. Zcela zásadní v chovu oblovek je VÁPNÍK. Jeho zdrojem mohou být drcené vaječné skořápky nebo sépiové kosti, které by měli mít neustále k dispozici! Vápník je důležitým stavebním kamenem jejich ulity, jestliže jej nemají, mohou si navzájem ulity obrušovat a časem hynou. Jestliže je vše v pořádku a achatiny rostou, najdeme na okraji ulity světlý proužek.
Rozmnožování
Achatiny jsou hermafrodité, odpadá tak zkoumání, zda máme samečky nebo samičky. Jestliže máme dva šneky, máme i pár schopný mít potomstvo. Pohlavně zralí bývají od velikosti 8 cm (této velikosti mohou dosáhnout ve věku okolo 1 roku). Dospělí šneci kladou každé 3 - 4 měsíce 150 - 250 vajíček, ta jsou oválná, cca 3mm velká, bílé barvy, pokrytá tenkou vápennatou skořápkou. Při teplotě 20 - 25°C se za 10 - 20 dní líhnou první mláďata. Ta mají měkkou, průhlednou ulitu a jsou cca 3 - 5mm velká. Živí se stejnou stravou jako dospělí šneci. Doslova životně důležitý je pro ně vápník, proto nesmí chybět a musí mít k dispozici sépiovou kost.
Nemoci
1. Neifekční:
Trauma - často po pádu, křehké ulity při nedostatku vápníku. T: prasklina na ulitě se dá slepit (nepoužívat acetonové přípravky)
Otrava - apatie, nechutenství, úhyn. Pozor na jakých místech sbíráme potravu, přípravky používané na likvidaci venkovních plžů způsobují úhyn i achatinám.
Nižší relativní vlhkost vzduchu - vysychání pokožky, snaha o zavíčkování, nechutentsví. T: postřik vodou (třeba i rosítkem na vlhčení rostlin).
Vyšší relativní vlhkost - růst plísní, rychlé kažení potravy, ochabnutí cívkového svalu ("vypadne z ulity").
Vyšší teplota - vysušení substrátu a vsychání pokožky, dochází k narušení tvorby ulity a poté k úhynu.
Nižší teplota - zavíčkování, nechutenství
Nesprávná výživa - především nedostatek vápníku vede k narušení tvorby ulity, obrušování ulit, snížení růstu a poté k úhynu. T: musí mít k dispozici neustále zdroj vápníku.
Přeplněné boxy - rychlejší šíření nemocí, potřeba častého čištění substrátu a boxu

2. Infekční:
U doma chovaných šneků se neobjevují moc často, výjimku tvoří plísně, ke kterým jsou šneci náchylní. Při jejich výskytu se doporučují koupele ve slabém roztoku manganistanu draselného (slabě růžový), bylinných čajích (kopřivový, třezalkový, heřmánkový).
Chov achatin není vůbec složitý a při správných podmínkách chovu (pokojová teplota, vyšší vlhkost, zdroj vápníku) nám šnečci krásně porostou a případně se i odmění malinkým potomstvem.

Ten, kdo by se chtěl dozvědět o achatinách více, může navštívit následující odkazy : www.achatina.estranky.cz ; www.achatina.ru ; www.achatinidae.com ; Achatina Club CZ

A ten, kdo by chtěl mít tyto trošku větší šnečky doma, se může ozvat na ynokis@seznam.cz nebo na mobil 604 528 075. Nabízíme jak šneččí mimi, tak i větší dorost (cca 6cm).