2015

11. 7.

Glorie Z Blanenského podhradí - máme novou morčici, krásnou Glorču! :)

Plánované odchovy - několik nových plánů, zatím není žádná ze samiček březí

Zoey BellisQinzy Bellis - holky dostaly nové aktuálnější fota

Samci - nové profilovky dostal Logan, Soňák, Samwell a Marvin

Bohužel jsme se poslední dobou potýkali převážně se smutnými událostmi. Opustily nás hned tři samičky. Leila a Ischi na důchod bydlely dlouhou dobu spolu, a když Leila náhle odešla (ráno byla ještě v pořádku, přišla se najíst, po dvou hodinách se její stav začal horšit natolik, že už jen ležela), Ischi ji po necelých dvou týdnech následovala. Rychle chřadla a ani nová spolubydlící ji už nepostavila na nohy. Holky byly v pořádku, jen na nich byl znát už věk, kdy oběma bylo kolem pěti let. I tak jsme doufali, že s námi zůstanou déle :( Třetí samičkou byla u Pavlíny bydlící Ramira, která se též dožila podobného věku, tedy necelých 5 let. Ramča se nějakou dobu potýkala s trávícími problémy, které však bývají v tomto věku už celkem časté..

  

23. 5.

Vrh "E4" - nové fotky Edwarda, Eileen nám bohužel zemřela :( vedla si docela dobře, tak jsme doufali, že i přes svou nízkou porodní váhu vše zvládne, bohužel ale ani dále moc na váze nepřibírala a po třech týdnech nás opustila ze dne na den :( Edward měl oproti sestřičce vždy náskok a ikdyž je drobnější, věříme, že si povede dobře (ťuk ťuk)

Již brzy se k nám přidá posila do dlouhánů, krásná bílá coronetka Glorie Z Blanenského podhradí, za kterou moc děkujeme Lence a už se na malou mooc těšíme :) Na fotkách se svou krém-bílou sestřičkou:

glorie.. glorie3

 

17. 4.


Vrh "E4" - nové fotky vrhu E4 :)

Na prodej - černý hlaďáček Edward na prodej, Eileen předběžně zamluvena

 

3. 4.

Vrh "E4" - Daeny nám porodila aprílová černá dvojčátka, chlapečka a holčičku :)

Plánované odchovy - Zoey připuštěna s Marvinem

Na prodej - Edward a Eileen (hladcí černí) hledají nové domovy

1.4. nás náhle opustila Lilli :(. Nebyla nemocná, pravděpodobně věkem. Za dva měsíce by oslavila 5 let. Je nám to moc líto.. Lilli po sobě zanechala několik krásných potomků, z toho Sony a její brácha Logan jsou u nás v CHS.


1. 3.

Plánované odchovy - připuštěna Daenerys s Marvinem, Eby s Loganem

Sociální chování morčat - nový článek o "mezimorčecích" vztazích

Po dlouhatánské odmlce bohužel nepřinášíme moc dobrých zpráv. Jill již měla každou chvíli porodit, a tak jsem kontrolovala, zda je vše v pořádku a miminka kopou. Jednoho dne jsem však miminka necítila, a tak jsme neváhali a vzali ji k veterináři. Ultrazvuk už jen potvrdil moji obavu, že miminka již nežijí. Jelikož byl víkend, na pracovišti nebyla specializovaná doktorka na hlodavce, a tak nám veterinář přislíbil, že jí bude kontaktovat a snažit se domluvit co nejdřívější císařský řez. Bohužel nám bylo jasné, že čím déle budeme čekat, tím menší je pravděpodobnost, že nenastane otrava. V ideálním případě nám sdělil, že je sama ještě porodí. Vraceli jsme se domů s nepořízenou a hledali všemožné prostředky k podpoře porodu. Nakonec jsme Jill podstrojili pořádnou hromadu petržele, který se u březích nedoporučuje právě z možnosti vyvolání předčasného porodu. Kdo ví, jestli právě toto zabralo, každopádně večer Jill porodila 4 mrtvá velká mláďata. I když to nebylo veselé, nakonec to dobře dopadlo a úleva byla ohromná.

Krátce po nezdařeném vrhu se nám začal zhoršovat Pooh. Už nějakou dobu nebyl v plné kondici, ale neměl žádné zdravotní problémy. Pak už to šlo ráz naráz a během pár dnů nás Pooh po třech letech opustil :(. Nedlouho poté nás čekal naprostý šok, kdy jsme v ubikaci našli Zitu, která už nedýchala. Byla zhruba v polovině březosti, naprosto v pohodě, přibírala. Můžu jen hádat, jestli se jednalo o nějakou nemoc, nebo infarkt. A aby toho nebylo málo, ze dne na den se také razantně přitížilo Kawovi, který svůj boj bohužel nakonec prohrál- i tak jsme byli rádi, že i přes mrtvičku, kterou prodělal už v prvním roce věku, tu s námi vydržel další tři roky. Měl značné motorické problémy, ale naučil se s nimi výborně fungovat. Všechny ztráty jsou pro nás těžké a když se to ještě takhle sejde ... no co vám budu povídat. Je nám to moc líto a jen doufáme, že máme na nějakou dobu vybráno.

Poslední zprávou, ale naštěstí ne už tragickou, je odstěhování se Garda. Přes půl roku byl na námluvách v CHS Happy Guinea Pig, kde ve spolupráci s CHS Ze Svinova zplodil nejednoho krásného potomka. Dává zkrátka krásné dětičky s krásnými puntíky, a tak by byla škoda ho mít doma a nadále mu nedopřávat další potomky. Vzhledem k rodinné situaci chov omezujeme (ale nerozprodáváme, tohle byla výjimka, kdy se s CHS HGP dobře známe, o Garda projevila velký zájem a já jsem si nastopro jistá, že se zde bude mít Gard i nadále královsky a určitě o něm ještě hodně uslyším :). V CHS HGP už máme pěknou škálu odchovů a jsme moc rádi, že jsme mohli napomoct založení dalšího kvalitního chovu dalmatinků.

A tady malá statistika našich odchovů za rok 2014:

CELKOVÉ POČTY
8 vrhů, z toho 3 vrhů dalmatini, 4 vrhy tricolor a 1 vrh dlouhosrstí
18 miminek, z toho 10 samic a 8 samců, z toho 1 zemřel (samec)
průměrná váha mláděte: 84 g

BARVY
Černá: 4 (1 samice, 3 samci)
Černý dalmatin: 2 (1 samice, 1 samec) (z toho 1 s lysinkou, 1 bez lysinky)
Tricolor: 9 (6 samic, 3 samci) 
Bicolor: 1 samec 
Krém: 1 samice
Bílý tmavooký: 1 samice

PLEMENA
Hladké: 9
Anglický crested: 7
Coronet: 2